eparagony.pl

Czy na pewno wiesz, co to jest eparagon? Eparagony w 2023 roku

Pytanie „Co to jest eparagon” pada często. A jeszcze częściej słyszymy błędną (lub nie do końca prawdziwą) odpowiedź. Jako zespół tworzący pierwszy niezależny HUB eparagonów w Polsce poczuliśmy, że nadszedł czas obalić mity o eparagonach.

Dlatego stworzyliśmy dla Ciebie eparagonową Strefę Wiedzy, gdzie właśnie się znajdujesz. Z ambitnym celem: chcemy, aby było to najbardziej rzetelne źródło informacji o eparagonie w sieci. Zadanie wymagające… ale obiecujemy być bardzo sumienni.

Zaczniemy od podstaw. Co to właściwie jest eparagon? Czy eparagon może zastąpić papierowy paragon? I co najważniejsze – kiedy w Polsce będziemy wydawać eparagony i jaką rolę odegra w tym HUB eparagony.pl?

Gotow_?

Zaczynajmy!

Co to jest eparagon: definicja w kilku słowach

Mówiąc najprościej eparagon to paragon fiskalny w postaci elektronicznej. Istotne w tej definicji jest słowo fiskalny wskazuje, że dokument został trwale i nieodwracalnie zapisany w pamięci kasy fiskalnej. Tylko wtedy, zgodnie z przepisami, paragon (i eparagon) jest autentycznym potwierdzeniem sprzedaży.

Dzięki przepisom z kwietnia 2020 r. eparagon fiskalny całkowicie zastępuje tradycyjny paragon, co jest wspaniałą zmianą dla polskiego handlu. Kartony z rolkami paragonów mogą wreszcie odejść w zapomnienie: sprzedawca nie musi już drukować paragonów, wkładać ich do paczek czy wystawiać do nich faktur imiennych, a później archiwizować – wersja elektroniczna udostępniona nabywcy jest w pełni wystarczająca i zgodna z prawem. W dodatku cały proces odbywa się automatycznie i bez udziału pracownika z kolei dla odbiorcy to czysta wygoda.

To bez dwóch zdań sytuacja win-win dla obu stron transakcji.

Wydanie eparagonu: jak to działa?

Pierwszym krokiem do wydania eparagonu fiskalnego jest więc zapis sprzedaży w pamięci chronionej kasy fiskalnej. I co dalej?

W tym miejscu do procesu wkracza ważny gracz repozytorium eparagonów, np. eparagony.pl. Aby zrealizować wydanie eparagonu, repozytorium odbiera zaszyfrowane dane o transakcji z drukarki fiskalnej online danego sklepu. Dane pochodzą bezpośrednio z urządzenia fiskalnego, co zabezpiecza obie strony transakcji przed manipulacjami dokumentem i próbami oszustwa.

Następnie repozytorium przekształca dane w formę zrozumiałą dla odbiorcy (wizualną), spełniając jednocześnie obowiązek zapewnienia czytelnego widoku elektronicznego dokumentu, jaki ciąży na sprzedawcy (Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 29.04.2019 r. w sprawie kas rejestrujących).

W ostatnim kroku repozytorium udostępnia dokument nabywcy w uzgodniony ze sprzedawcą sposób, np. za pomocą maila, w aplikacji mobilnej, czy na koncie klienta.

Oczywiście cały proces przebiega w pełni automatycznie.

*Obecnie obsługujemy urządzenia Novitus HD Online, HDII Online, Deon Online i Bono online oraz Posnet: Thermal XL2 Online, Thermal HD Online oraz Thermal HX Online.

Repozytorium eparagony.pl gwarantuje autentyczność e-dokumentu

Dlaczego tak zaprojektowany proces i przepływ danych jest ważny?

Dzięki niemu sprzedawca i klient mają pewność, że eparagon udostępniony nabywcy jest prawdziwym i pełnym dokumentem cyfrowym, tworzonym w czasie rzeczywistym na podstawie danych z zafiskalizowanej transakcji sprzedaży.

Nie jest to statyczna wizualizacja (np. zdjęcie czy plik pdf), którą można wielokrotnie skopiować lub dowolnie przerobić w edytorze graficznym, np. w celu oszustwa czy wyłudzenia. Uczulamy Cię na ten aspekt, bo na rynku nadużywa się pojęcia „eparagon” wobec rozwiązań, które są właśnie tylko statyczną wizualizacją – możesz je kojarzyć z aplikacji typu agregatory zdjęć paragonów lub aplikacji niektórych marek, np. z branży spożywczej czy odzieżowej. Te ostatnie nie obsługują pełnoprawnych elektronicznych dokumentów fiskalnych, więc tak czy siak nadal muszą wydawać paragony papierowe. 

Repozytorium eparagonów daje Ci gwarancję, że wydane e-dokumenty są zawsze autentyczne i kompletne, a także niemożliwe do zmanipulowania przez żadną stronę transakcji.

A to, sam_a przyznasz, jest w biznesie bardzo ważne.

Eparagon może zastąpić paragon papierowy!

W świetle prawa (przepisy z kwietnia 2020 r.) paragon fiskalny w wersji elektronicznej jest równy paragonowi papierowemu. To oznacza, że jeśli klient wyrazi chęć otrzymania eparagonu, nie musisz już drukować dokumentu na papierze. Eparagon fiskalny i paragon papierowy to równoprawne dokumenty fiskalne.

Czy to koniec nietrwałych papierowych świstków i jednocześnie początek wielkiej polskiej transformacji fiskalnej? 

Odpowiedź nasuwa się sama… 😉

A my na pewno pomożemy Ci się do tego procesu dobrze przygotować.

Dziękujemy, że z nami jesteś!

… i że dotarł_ś z lekturą aż tutaj 👏

Jeżeli w jej trakcie nasunęło Ci się jakieś pytanie, napisz do nas! Chętnie rozwiejemy każdą eparagonową wątpliwość 🙂

Do napisania!

Spodobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim.

Strona korzysta z cookies w celu realizacji usługi zgonie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania  lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.