E-paragon: co to jest i co warto wiedzieć.
Paragon elektroniczny: kluczowe cechy
- Może go wystawić każdy podatnik
- Jest w pełni zgodny z polskimi regulacjami
- Zastępuje drukowanie paragonu papierowego
- To zbiór danych mający ściśle określony format. To nie zwykły PDF!
- Do wystawienia konieczna jest drukarka fiskalna online
- Sprawdzi się w handlu online i stacjonarnym
Co to jest e-paragon?6 najważniejszych faktów o e-paragonach:
E-paragon fiskalny to paragon w wersji elektronicznej, który zastępuje drukowanie tradycyjnych paragonów.
Pełnoprawny e-paragon fiskalny to dowód sprzedaży w wersji elektronicznej, który zastępuje paragon tradycyjny. Dlatego wystawiając eparagony nie trzeba już drukować paragonów papierowych. Dokument musi jednak spełnić szereg wymogów określonych w przepisach*, m.in. mieć odpowiedni format oraz być wystawionym przez odpowiednie urządzenie fiskalne online (w ograniczonych branżach także kasy mające postać oprogramowania, tzw. kasy wirtualne).
*Paragony fiskalne w wersji elektronicznej są uregulowane w wielu aktach prawnych m.in. Ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących oraz Rozporządzeniu MPiT w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.
Paragon elektroniczny nie jest zwykłym plikiem PDF!
E-paragon (eparagon) fiskalny to zbiór danych przedstawionych w ściśle określonym przez Ministerstwo Finansów formacie – tylko w takiej formie może zastąpić drukowanie paragonu tradycyjnego.
Zatem paragon elektroniczny przesłany jako załącznik w formacie PDF czy JPG jest niezgodny z prawem, t.j. nie może zastąpić paragonu papierowego.
E-paragony może wystawiać każdy sprzedawca.
E-paragony może wystawiać każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, profilu działalności czy wielkości firmy. Sprawdzą się zarówno w e-commerce, jak i handlu stacjonarnym.
Dotyczy to także podmiotów zwolnionych z fiskalizacji – zwykle zalecamy takim firmom przejście na eparagony z uwagi na wysoką zmienność przepisów dotyczących zwolnień. Wystawiając eparagony, nie trzeba monitorować przepisów prawnych w tym zakresie.
Nie da się wystawić eparagonu bez kasy fiskalnej.
Aby wystawiać paragony elektroniczne potrzebna jest kasa rejestrująca – to wymóg prawny. Urządzenie służy do rejestracji sprzedaży w pamięci chronionej.
Pewien rodzaj „paragonów online” mogą wystawiać także kasy wirtualne (kasy mające postać oprogramowania). Jednak korzystać z nich może tylko kilka wybranych branż. Z kolei eparagony na drukarkach fiskalnych online może wystawiać każdy przedsiębiorca.
Nie masz czasu i przestrzeni na codzienne monitorowanie pracy drukarki fiskalnej? Skorzystaj z usługi zarządzania drukarką – szczegóły tutaj.
Eparagony to nie tylko aplikacja rządowa (HUB paragonowy).
6
Wystawianie eparagonów = czyste korzyści.
- Nie musisz już drukować paragonów papierowych, a w przypadku e-commerce wkładać ich do paczek czy wystawiać faktur imiennych.
- Proces fiskalizacji staje się w pełni automatyczny, a jego koszty spadają niemal do 0.
- Usprawniają się logistyka zamówień i procesy księgowe.
- Spadają koszty: pracy, sprzętu fiskalnego, administracyjne, operacyjne, księgowe...
- Zmniejsza się ślad węglowy organizacji.
HUB eparagony.pl: dlaczego my?
Ekspert w dziedzinie
Od 2017 roku zajmujemy się tematem eparagonów w Polsce, budując fundamenty prawno-technologiczne.
Lider rynku
Łatwość wdrożenia
Zobacz eparagon
w praktyce.
Przydatne linki