eparagony.pl

Często zadawane pytania.

Eparagony w Twoim biznesie

Eparagon to dokument fiskalny w wersji elektronicznej, który w pełni zastępuje paragon papierowy. Jest to pełnoprawny dokument fiskalny, uregulowany w Ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących oraz Rozporządzeniu MPiT w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

 

 Każdy paragon fiskalny, niezależnie czy papierowy, czy elektroniczny, musi zostać stworzony przez kasę rejestrującą (np. drukarkę fiskalną). Komunikując się z urządzeniem fiskalnym system eparagony.pl umożliwia wydanie elektronicznej wersji paragonu, a także przechowuje dokument przez 3 lata i zapewnia dostęp do jego czytelnej wizualizacji, wypełniając wszystkie wymogi formalne ciążące na podatniku.

 

Eparagon udostępniony za pośrednictwem HUBu eparagony.pl:

 • Alternatywą dla paragonu papierowego
 • Fiskalny, czyli trwale zapisany w pamięci urządzenia fiskalnego, co gwarantuje jego autentyczność i niezmienność
 • Niezniszczalny i zawsze dostępny 
 • Kompletny: zawiera wszystkie wymagane elementy dla dokumentu fiskalnego
 

HUB eparagony.pl to pierwsze i największe rozwiązanie w Polsce, oferujące kompleksową i szybko wdrażalną technologię eparagonów dla biznesu w pełni zgodną z regulacjami.

Eparagony już działają w Polsce na pełną skalę! W dużej mierze dzięki naszemu systemowi eparagony.pl, za pośrednictwem którego udostępniliśmy pierwsze eparagony fiskalne w naszym kraju już w maju 2022 roku.

Aby wydawać eparagony fiskalne w systemie eparagony.pl konieczne są:

 • posiadanie drukarki fiskalnej online* mogącej obsłużyć eparagony oraz 
 • integracja systemu sprzedaży sklepu z HUBem eparagony.pl

 

*Listę modeli drukarek fiskalnych, które obsługują eparagony znajdziesz tutaj.


Jak to działa od strony procesowej?

 1. Podczas transakcji system eparagony.pl łączy się z Twoim sklepem (systemem sprzedaży) i urządzeniem fiskalnym.
 2. Po dokonaniu zakupu sprzedaż jest fiskalizowana, eparagon jest wydawany i bezpiecznie zapisywany w repozytorium eparagony.pl.
 3. Następnie system i sklep udostępnia dokument klientowi w wybrany sposób, np. za pomocą maila czy w aplikacji sprzedawcy dzieje się to oczywiście automatycznie.

 

W razie potrzeby nasz system obsłuży także paragony papierowe oraz paragony i eparagony z NIP (dostępne dla wybranych integracji). 

 

Eparagon to pełnoprawny dokument fiskalny w postaci elektronicznej, który reguluje Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących oraz Rozporządzenie MPiT w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Tak! Wydanie eparagonu fiskalnego zwalnia Cię z konieczności drukowania i wydawania papierowej wersji. 

Eparagon wydany we współpracy z HUBem eparagony.pl to pełnoprawny i kompletny dokument fiskalny, więc uprawnia również do zwrotu, wymiany czy reklamacji produktu. 

 

Ten dokument fiskalny w postaci elektronicznej reguluje Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących oraz Rozporządzenie MPiT w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Nie. Coraz częściej słyszymy określenie ,,eparagon” dla różnych produktów i usług (np. w aplikacjach dyskontów spożywczych), które mają niewiele wspólnego z pełnoprawnym eparagonem fiskalnym.

Różnice są dość znaczące, co wyjaśniamy w tabeli poniżej.

Paragon, np. w aplikacjach
dyskontów spożywczych
Eparagon udostępniony przez HUB eparagony.pl
Nie zastępuje paragonu papierowegoMoże zastąpić paragon papierowy
Nie ma charakteru fiskalnegoMa charakter fiskalny – dowodzi, że sprzedawca odprowadzi podatek od transakcji
Format: zdjęcie, plik PDFFormat: zaszyfrowany, nieczytelny dla człowieka plik w formacie określonym przez Rozporządzenie, wymaga osobnej wizualizacji, którą zapewnia HUB eparagony.pl
Przygotowany przez system sprzedawcyStworzony w komunikacji z kasą/drukarką fiskalną z homologacją Głównego Urzędu Miar
Pod pełną kontrolą sprzedawcy – modyfikowalny i usuwalnyPoza kontrolą sprzedawcy i zawsze dostępny dla kupującego
Niekompletny z perspektywy przepisów o paragonach fiskalnychEparagon w jest pełnoprawnym i kompletnym dokumentem fiskalnym
Nie ma mocy prawnej, więc nie musi uprawniać do zwrotów lub reklamacjiUprawnia do zwrotów i reklamacji jako formalnie ważny dokument zakupu

Warto więc pamiętać, że dowody zakupu dostępne w aplikacjach znanych sklepów i marek, zwłaszcza z branży spożywczej, mody, kosmetycznej, sportowej etc., służą głównie wygodzie klienta i nie są pełnoprawnym dokumentami fiskalnymi.

System eparagony.pl jest pierwszym i największym podmiotem w Polsce oferującym pełnoprawny system eparagonów: dokumentów elektronicznych, które są fiskalne, kompletne i całkowicie zastępują paragon papierowy.

Każdy przedsiębiorca (każdy podatnik VAT).

 

Wystarczy posiadać odpowiednią drukarkę fiskalną online i aktywować usługę eparagonów.

Aby wystawiać eparagony fiskalne zamiast papierowych przez HUB eparagony.pl potrzebujesz:

 • drukarki fiskalnej online obsługującej eparagony. Połączenie online jest konieczne, aby nasz system mógł komunikować się z urządzeniem podczas transakcji.
 • integracji Twojego sklepu (systemu sprzedaży) z repozytorium eparagony.pl.

 

Listę modeli drukarek fiskalnych obsługujących eparagony oraz dostępnych integracji znajdziesz tutaj.

 

Aktywacja eparagonów w sklepie trwa maksymalnie 24h. Tylko tyle, by móc wystawiać eparagony zamiast papieru! Instrukcję krok po kroku sprawdzisz tutaj.

 

W razie potrzeby nasz system obsłuży także drukowanie tradycyjnych paragonów oraz paragony i eparagony z NIP (dostępne dla wybranych integracji).

 

Wdrożenie eparagony.pl w dowolnym sklepie składa się z trzech kroków:

 1. Rejestracja w usłudze przez formularz: eparagony.pl/rejestracja. Rejestracja oznacza zawarcie umowy z 14-sto dniowym bezpłatnym okresem próbnym.
 2. Konfiguracja wybranej metody integracji – listę dostępnych integracji znajdziesz tutaj.
 3. Konfiguracja połączenia z drukarką fiskalną – tym zajmie się przedstawiciel serwisu opiekujący się Twoim sprzętem fiskalnym. Należy jednak wyposażyć się w odpowiednią drukarkę fiskalną online (lista tutaj).

 

Cały proces zazwyczaj trwa do 24h! A dla bardziej złożonych systemów – do kilku dni.

 

Szczegółowa instrukcja, jak zacząć przygodę z eparagonami dostępna jest tutaj: eparagony.pl/jak-zaczac

Tak, możesz wypróbować system eparagony.pl bez żadnych zobowiązań przez 14 dni po zawarciu umowy.

Wystarczy, że zarejestrujesz się w usłudze przez formularz online: eparagony.pl/rejestracja

Korzyści z wdrożenia eparagonów odczujesz w wielu istotnych obszarach Twojego biznesu:

 • Obniżysz koszty fiskalizacji nawet o 80% (czas pracy, papier, energia, amortyzacja, koszty archiwizacji)
 • Zautomatyzujesz fiskalizację: ręczną obsługę papierowych paragonów zastąpi eparagon wystawiany automatycznie i bez udziału pracownika
 • Usprawnisz logistykę zamówień i procesy sprzedaży
 • Dokumenty fiskalne będą w pełni cyfrowe, wydawane w ramach jednego ekosystemu
 • Będziesz eko: 100% paperless
 • Ochronisz zdrowie pracowników (kontakt z papierowym paragonem jest toksyczny)

Koszt zależy od ilości eparagonów wystawionych w danym miesiącu, który jest wyliczany na podstawie Progów, które znajdziesz w cenniku (rozliczenie na koniec miesiąca). Płacisz więc tylko za to, co wykorzystasz!

 

Jedyne, co musisz wybrać to czas trwania umowy: miesięczny lub roczny (dla obu obowiązują rozliczenia miesięczne). Zawierając umowę roczną otrzymasz rabat -10%.

 

Szczegóły oferty: https://eparagony.pl/cennik 

W razie potrzeby nasz system obsłuży także drukowanie tradycyjnych paragonów oraz paragony i eparagony z NIP.

 

Te opcje są dostępne dla wybranych integracji.

Tak. Ustawową zgodę na wydanie eparagonu nabywcy można uzyskać poprzez stosowne zapisy w regulaminie sklepu, który jest akceptowany podczas każdej transakcji.

 

Nie musisz się jednak tym martwić – każdy nasz partner otrzymuje szczegółowe wskazówki w tym zakresie przed uruchomieniem usługi.

Tak. Gromadzenie i przetwarzanie danych w ramach usługi eparagony.pl e-paragon jest w pełni zgodne z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Tak! Eparagony pozwalają chronić środowisko, zasoby naturalne oraz zdrowie ludzi.  Wszystko dzięki wyeliminowaniu z użycia papieru termicznego wykorzystywanego do drukowania paragonów papierowych.

Papier termiczny (paragonowy) to synonim ekologicznego zła:

 1. nie nadaje się do recyklingu – jest zaśmiecającym planetę odpadem
 2. może być szkodliwy dla ludzkiego zdrowia: substancje wykorzystywane w procesie jego produkcji (tzw. Bisfenole BPA i BPS) są toksyczne: zwiększają ryzyko zachorowalności na nowotwory i choroby tarczycy, sprzyjają otyłości oraz zaburzają płodność. Badania wskazują, że aż w 88% przypadków obecność Bisfenoli w organizmach ludzkich wynika właśnie z kontaktu z paragonami.
 3. Wytwarzanie papieru termicznego degraduje środowisko. Według naszych wyliczeń produkcja każdego roku wymaga:
  • wycinania 800 000 m2 obszarów leśnych. To powierzchnia odpowiadająca aż 114 boiskom piłkarskim!
  • zużycia ponad 31 milionów litrów wody.

Postaw na eparagon. Zadbaj o planetę.

Podczas transakcji system eparagony.pl otrzymuje dane ze sklepu (systemu sprzedaży) i urządzenia fiskalnego i wyłącznie na ich podstawie wydaje dokumenty fiskalne w wersji elektronicznej. 

Repozytorium eparagony.pl, dzięki współpracy z producentami kas rejestrujących, przed przyjęciem eparagonu potrafi zweryfikować, że dokument faktycznie został wygenerowany zgodnie z prawem oraz może stanowić dowód sprzedaży dla nabywcy czy odprowadzenia podatku VAT przez sprzedawcę.

Taki eparagon jest więc zawsze aktualny, prawdziwy oraz co ważne, żadna strona transakcji nie jest w stanie manipulować danymi transakcyjnymi ani ich usunąć.

Zainteresowany/a? 
Napisz do nas.

Potrzebujesz więcej informacji o usłudze eparagony.pl? A może chcesz otrzymać dedykowaną ofertę dla Twojego biznesu?

Wypełnij formularz kontaktowy lub umów się z nami na bezpłatną konsultację online. Chętnie porozmawiamy!
Ta strona używa reCaptcha od Google. Sprawdź Politykę prywatności oraz regulamin.
* Pola wymagane

Zainteresowany/a? 
Napisz do nas.

Potrzebujesz więcej informacji o usłudze eparagony.pl? A może chcesz otrzymać dedykowaną ofertę dla Twojego biznesu?

Wypełnij formularz kontaktowy lub umów się z nami na bezpłatną konsultację online. Chętnie porozmawiamy!
Ta strona używa reCaptcha od Google. Sprawdź Politykę prywatności oraz regulamin.
* Pola wymagane

Dziękujemy.

Potwierdzamy wysłanie Twojej wiadomości. 
Odpowiadamy w ciągu 1-2 dni roboczych.

Strona korzysta z cookies w celu realizacji usługi zgonie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania  lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.