eparagony.pl

Czy na pewno wiesz, co to jest e-paragon?

Pytanie „Co to jest eparagon” pada często. A jeszcze częściej słyszymy błędną (lub nie do końca prawdziwą) odpowiedź. Jako twórcy największego HUBu eparagonów w Polsce poczuliśmy, że nadszedł czas obalić mity o paragonach online.

Zaczniemy od podstaw. Co to jest e-paragon? Czy paragon elektroniczny zastępuje papierowy – czy jest dowodem zakupu? Od kiedy w Polsce wystawia się e-paragony i jaką rolę odgrywa w tym HUB eparagony.pl?

Gotow_?

Zaczynajmy!

Co to jest e-paragon? Czy paragon może być elektroniczny?

W najprostszej definicji e-paragon to elektroniczna postać wydrukowanego paragonu fiskalnego. Istotne jest tutaj słowo fiskalny wskazuje, że dokument został trwale i nieodwracalnie zapisany w pamięci kasy fiskalnej. Tylko wtedy, zgodnie z przepisami, paragon (i eparagon) jest autentycznym dowodem zakupu i sprzedaży. Aby więc wystawić eparagon, konieczne jest urządzenie fiskalne – paragon elektroniczny bez kasy nie istnieje.

Od nowelizacji Ustawy o VAT z marca 2020 r. e-paragon fiskalny całkowicie zastępuje tradycyjny paragon – oba dokumenty stały się równoważne prawnie. Paragony elektroniczne zostały także później uregulowane m.in. w nowelizacji do Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących (2020) oraz nowelizacji do Rozporządzenia MPiT w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (2021).

Dla przedsiębiorcy oznacza to jedno: wystawiając eparagony, nie trzeba już drukować wersji tradycyjnej paragonu.

Warto także wiedzieć, że e paragon przesłany jako prosty, statyczny załącznik w mailu w formacie PDF czy JPG prawdopodobnie będzie niezgodny z prawem – a niestety często widzimy takie rozwiązania na rynku. Realnie e-paragon to zbiór danych przedstawionych w ściśle określonym przez Ministerstwo Finansów formacie (nieczytelnym dla człowieka) i tylko w takiej formie może zastąpić paragon do druku. To, co widzisz jako eparagon to wizualizacja wspomnianych danych. Dlatego każdy eparagon wystawiony za pośrednictwem eparagony.pl ma postać unikatowego linka.

Kto może wystawić e-paragon?

Co ważne, e-paragon może wystawić każdy sprzedawca, niezależnie od branży czy rodzaju działalności. W przepisach prawa nie ma w tym zakresie żadnych wykluczeń czy ograniczeń. Opłaci się to także podmiotom zwolnionym z fiskalizacji – zwłaszcza że zwolnienia są niepewne i zmienne w czasie, a prowadzenie ewidencji żmudne.

Jak wystawić elektroniczny paragon?

Jak wspomnieliśmy, aby wystawić paragon elektroniczny konieczne jest urządzenie fiskalne, a dokładnie drukarka fiskalna online. Jednak nie każda drukarka online się sprawdzi – urządzenie musi mieć homologację Głównego Urzędu Miar do obsługi eparagonów. Zawsze aktualną listę modeli drukarek obsługujących eparagony znajdziesz tutaj.Lista się stale poszerza, więc warto ją na bieżąco monitorować.

Drugim niezbędnym elementem jest integracja systemu sprzedaży przedsiębiorcy z systemem obsługującym wystawianie eparagonów (np.eparagony.pl). W przypadku naszej usługi możesz skorzystać z gotowych integracji na różnych poziomach: systemów ERP (np. Comarch ERP, Subiekt), integratorów (np. BaseLinker) czy platform sklepowych (np. WooCommerce) i specjalistycznych (np. Zamowposilek.pl). W razie potrzeby udostępniamy także nasze API. Pełną listę dostępnych integracji znajdziesz tutaj.

Myślisz o eparagonach w swoim biznesie? Sprawdź naszą instrukcję krok po kroku, jak zacząć wystawiać eparagony.

Jak działa wystawianie eparagonów?

Wiesz już, że pierwszym krokiem do wystawienia eparagonu jest rejestracja transakcji w pamięci chronionej urządzenia fiskalnego. I co dalej?

W tym miejscu do procesu wkracza ważny gracz – repozytorium eparagonów, np. jak eparagony.pl. Aby wystawić paragon online, repozytorium odbiera zaszyfrowane dane o transakcji z drukarki fiskalnej online danego sklepu. Dane pochodzą bezpośrednio z urządzenia fiskalnego, co zabezpiecza obie strony transakcji przed manipulacjami dokumentem i próbami oszustwa.

Następnie repozytorium przekształca dane w formę zrozumiałą dla odbiorcy (wizualną), spełniając jednocześnie obowiązek zapewnienia czytelnego widoku elektronicznego dokumentu, jaki ciąży na sprzedawcy (Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 29.04.2019 r. w sprawie kas rejestrujących).

W ostatnim kroku repozytorium udostępnia dokument nabywcy w uzgodniony ze sprzedawcą sposób, np. za pomocą maila, w aplikacji mobilnej, czy na koncie klienta.

W usłudze eparagony.pl cały proces przebiega w pełni automatycznie.

Paragon online w repozytorium eparagony.pl

Dlaczego tak zaprojektowany proces i przepływ danych jest ważny?

Dzięki niemu sprzedawca i klient mają pewność, że eparagon udostępniony nabywcy jest prawdziwym i pełnym dokumentem cyfrowym, tworzonym w czasie rzeczywistym na podstawie danych z zafiskalizowanej transakcji sprzedaży. Nie jest to statyczny plik (np. PDF), który można wielokrotnie skopiować lub dowolnie przerobić w edytorze graficznym w celu oszustwa czy wyłudzenia.

Repozytorium daje Ci gwarancję, że wydane e-paragony są autentyczne i kompletne, a także niemożliwe do zmanipulowania przez żadną stronę transakcji.

A to, sam_ przyznasz, jest w biznesie bardzo ważne.

Aby dowiedzieć się, jak zacząć wydawać paragony online, rzuć okiem na nasz artykuł: 3 warunki, aby móc wystawiać eparagony.

Dziękujemy i do napisania!

Spodobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim.