Koniec roku, czas podsumowań? Tak, ale z nietypowej perspektywy! W naszych rozmowach z klientami i partnerami przez cały 2023 rok obserwowaliśmy wspólny mianownik: bardzo częste pytania o te same popularne (np. w mediach), ale nieprawdziwe informacje w tematyce eparagonów. Rozkładamy więc na czynniki 3 najczęściej powtarzające się mity o paragonach elektronicznych w 2023 roku… żeby ich już nie powielano w 2024!
Z tego artykułu dowiesz się, czy paragony elektroniczne w Polsce naprawdę już działają, czy konieczny jest udział Ministerstwa Finansów do ich wystawiania oraz jakie są wymogi sprzętowe – czyli paragony elektroniczne a kasa fiskalna i kasa wirtualna oraz odpowiedź na pytanie, czy da się wystawić paragony online bez urządzenia fiskalnego.
Zaczynajmy!
Fakt #1: Eparagony w Polsce działają od maja 2022 roku i są w pełni legalne
Czy eparagony w Polsce w ogóle mogą działać? – od tego pytania często rozpoczynają się nasze rozmowy. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca.
Historia wprowadzania paragonów elektronicznych w Polsce sięga 2017 roku (początki konsultacji rynkowych). Pierwsze ustawodawstwo weszło w życie dopiero 3 lata później – dzięki nowelizacji Ustawy o VAT z 31 marca 2020 r. paragon fiskalny w wersji elektronicznej został prawnie zrównany z papierowym paragonem. Dalsze zmiany i dostosowania w przepisach wprowadzano w kolejnych latach. Aby poznać szczegóły, rzuć okiem na poniższą oś czasu.
Eparagony w Polsce w ujęciu czasowym
2017-2020
marzec 2020
kwiecień 2020
wrzesień 2021
maj 2022
maj 2022 – obecnie
2017-2020
Etap 1
Konsultacje strony ministerialnej z rynkiem nt. wejścia eparagonów w życie, w tym z przedstawicielami firm eparagony.pl i Novitus
marzec 2020
Etap 2
Nowelizacja do Ustawy o VAT, zrównująca paragon papierowy z wersją elektroniczną
kwiecień 2020
Etap 3
Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, doprecyzowująca definicję paragonu elektronicznego
wrzesień 2021
Etap 4
Nowelizacja Rozporządzenia MPiT w sprawie kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących, umożliwiająca zatrzymanie wydruku przy wydaniu eparagonu
maj 2022
Etap 5
wystawienie pierwszych eparagonów fiskalnych w Polsce za pośrednictwem eparagony.pl
maj 2022 – obecnie
Etap 6
HUB eparagony.pl obsłużył kilka milionów paragonów elektronicznych polskich sprzedawców
Jednocześnie trwały prace technologiczne, których, jako HUB eparagony.pl, byliśmy pionierem. Zakończyły się one w maju 2022 roku: to wtedy za pośrednictwem systemu eparagony.pl udostępniliśmy pierwszy w Polsce pełnoprawny elektroniczny paragon fiskalny (jeśli chcesz wiedzieć, co to znaczy „pełnoprawny eparagon” odsyłamy Cię do artykułu: Czy na pewno wiesz, co to jest eparagon).
Od 2022 roku obsłużyliśmy już pokaźne ilości dokumentów – kilka milionów w samym IV kwartale 2023 roku, a każdy kolejny miesiąc bije rekordy poprzednich.
Możesz pomyśleć: zaraz, przecież widział_m paragony online w aplikacjach popularnych sieci dyskontowych już dawno temu. Zwróć jednak uwagę, że mimo obecności paragonów online w tych aplikacjach i tak z pewnością do ręki otrzymał_ś paragon papierowy. I to jest właśnie ten ważny detal, który odróżnia prawdziwe elektroniczne paragony fiskalne od ich naśladowców. Pełnoprawny eparagon to taki, który zastępuje paragon papierowy – nie trzeba go więc drukować.
Diabeł tkwi w szczegółach, co?
Mit numer #1 mamy więc obalony. Paragony fiskalne w wersji elektronicznej są w pełni legalne i od 2022 roku działają już w Polsce na całkiem szeroką skalę.
Fakt #2: Udział Ministerstwa Finansów w wydawaniu paragonów elektronicznych (HUB paragonowy) jest niepotrzebny
15 września 2023 roku miał wystartować państwowy system eparagonów, tzw. HUB paragonowy i aplikacja e-Paragony. Wystartował jednak tylko na papierze – obecnie na rynku brakuje choćby odpowiedniej infrastruktury sprzętowej, czyli kas fiskalnych, które mogłyby ten system obsłużyć. Mimo to informacja wzbudziła niemałe poruszenie społeczne. Wiele osób zaczęło głośno wyrażać swoje obawy o centralną kontrolę naszych wydatków – zwłaszcza po informacji, że aplikacja e-Paragony będzie nadawać konsumentowi stały identyfikator.
Te obawy da się jednak zmitygować dzięki niezależnym systemom.
Faktem jest, że rządowy system eparagonów powstaje. Jednak, co ważne, HUB paragonowy nie jest i według oficjalnych informacji ze strony Ministerstwa Finansów nie będzie dla nikogo obowiązkowy. Rządowy HUB paragonowy jest skierowany przede wszystkim do mniejszych podmiotów prowadzących sprzedaż stacjonarną na ręcznie obsługiwanych kasach fiskalnych.
Co więcej, od samego początku długiej ścieżki legislacyjnej, w której mogliśmy uczestniczyć w roli doradczej, dwoma podstawowymi założeniami wprowadzenia w Polsce paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej były: (1) brak prawnego obowiązku jego stosowania przed podmioty gospodarcze oraz (2) otwartość na różne modele dystrybucji dokumentów elektronicznych
System eparagony.pl jest obecnie liderem na rynku obsługi paragonów elektronicznych, będąc jednocześnie usługą niezależną od państwowej infrastruktury, co adresuje obawy kupujących o możliwą centralną inwigilację. Korzystając z HUBu eparagony.pl, żadne organy państwowe nie mają wglądu w wydatki konsumentów.
Fakt #3: Eparagony nie tylko dla użytkowników kasy wirtualnej. Wystarczy właściwa drukarka online
Błędne opinie o eparagonach w kontekście wymaganych urządzeń fiskalnych spotykamy chyba najczęściej. Dotyczą zwłaszcza kas wirtualnych, które rzeczywiście mogą pozwalać na wystawianie czegoś w rodzaju paragonów online. Co jednak ważne, kasy wirtualne mogą być używane wyłącznie przez wąskie grono podatników ze ściśle określonych w prawie branż (m.in. usługi transportowe, hotelarskie czy gastronomiczne). Dlatego z tych urządzeń korzysta realnie niewielka część rynku. Jeżeli potrzebujesz, listę podmiotów uprawnionych do korzystania z kas wirtualnych znajdziesz tutaj.
Z kolei zgodnie z regulacjami dotyczącymi eparagonów, paragony elektroniczne może wystawiać każdy przedsiębiorca niezależnie od branży, wielkości czy profilu działalności. Przepisy dotyczące eparagonów są po prostu niezależne od tych dotyczących kas wirtualnych. To dwa odrębne zbiory regulacji prawnych – dlatego obowiązują w nich odmienne warunki.
Do wystawiania paragonów online przez dowolnego sprzedawcę potrzebne jest urządzenie fiskalne, a dokładnie odpowiednia drukarka fiskalna online. Urządzenie jest nadal wymagane przez prawo w celu rejestracji sprzedaży – nie da się więc wystawić paragonu elektronicznego bez sprzętu fiskalnego (to pytanie też często słyszymy). Listę drukarek online, które mogą obsługiwać paragony elektroniczne (posiadają odpowiednią certyfikację) znajdziesz tutaj.
Sama drukarka, mimo mylącej nazwy, po otrzymaniu od naszego systemu odpowiedniej informacji, nie drukuje już tradycyjnych dowodów zakupu. Można więc urządzenie zamknąć w szafie z dostępem do internetu… i po prostu zapomnieć.
I… na dziś to tyle! W 2024 rok możesz wejść bogatsz_ o prawdziwe informacje na temat paragonów elektronicznych w Polsce.
A jeżeli chcesz zacząć wystawiać paragony online, zerknij do naszego artykułu: 3 warunki, aby móc wystawiać eparagony.
Dziękujemy i do napisania!