Logistyka e-commerce a paragony. Jak to zoptymalizować?
Przekazanie klientowi dokumentu sprzedaży (np. paragonu) to jeden z trudniejszych obszarów w optymalizacji logistyki e-commerce. Proces jest w dużej mierze obsługiwany ręcznie, co zabiera czas, zasoby i jest źródłem błędów. Zastanowimy się więc, w jaki sposób e-paragon może wpłynąć na logistykę magazynową oraz jak się sprawdzi w modelach fulfillment i dropshipping w e-handlu.
W tym artykule dowiesz się, jak e-paragon wpływa na optymalizację e-commerce pod kątem logistyki, kosztów, opóźnień w wysyłkach i zarządzania magazynem oraz dokumentami sprzedaży.
Zaczynajmy!
E-paragon zmniejszy opóźnienia wysyłek – skorzysta logistyka!
Bolesnym tematem dla logistyka e-commerce są opóźnienia w wysyłkach – a im bliżej szczytów sprzedaży, tym bywa gorzej. To tym ważniejsze, że czas i koszt wysyłki mają coraz większe znaczenie jako element przewagi konkurencyjnej i są dokładnie weryfikowane przez stronę kupującą. W efekcie największe platformy sprzedażowe typu marketplace zaczęły już nawet nakładać kary za opóźnienia dostaw e-commerce.
Do winowajców opóźnień na pewno należą obowiązki związane z zarządzaniem dokumentami sprzedaży, np. paragonami i koniecznością przekazania ich klientom.
W klasycznym schemacie logistyki e-commerce każda transakcja wymaga wydrukowania paragonu i włożenia go do prawidłowej paczki (oczywiście zakładając, że dany sklep e-commerce ma obowiązek fiskalizacji). E-paragony mogą to zmienić.
Proces klasyczny jest nie tylko czasochłonny, ale też drogi – w większych firmach potrzebny jest do tego co najmniej jeden pełnoetatowy pracownik (a w szczytach sprzedaży nawet więcej osób). Formą obejścia tego obowiązku są faktury imienne. Jednak faktury imienne nie zwalniają sprzedawcy z konieczności wydruku paragonu, a to generuje dodatkowe koszty, zwłaszcza księgowości i archiwizacji.
Rozwiązaniem tych problemów w e-commerce może być właśnie e-paragon. Z prostej przyczyny: to narzędzie pozwala na automatyzację procesów fiskalizacji. Paragon elektroniczny wystawia się automatycznie, bez udziału pracownika i w dodatku w trybie ciągłym – system eparagony.pl działa 24/7/365, niezależnie np. od godzin pracy magazynu. System jest w dodatku w pełni elastyczny, więc zmiany w wolumenie sprzedaży nie mają wpływu na jego wydajność i szybkość wystawiania cyfrowego paragony. Pozwala to na znaczącą optymalizację e-commerce.
Jak zatem logistyka e-commerce skorzysta na narzędziu, jakim jest eparagon w kontekście wysyłki paczek? Dzięki eparagonom:
- Wysyłki zamówień będą przyspieszone nawet o kilka godzin każdego dnia
- Nie będzie ryzyka przestojów w fiskalizowaniu transakcji, co dodatkowo przyspieszy procesy magazynowe
- Uwolnią się zasoby, także w szczytach sprzedaży
E-paragon to łatwiejsze zarządzanie magazynem e-commerce
Zarządzanie dokumentami sprzedażowymi, w tym paragonami, w magazynie e-commerce jest procesem najczęściej obsługiwanym ręcznie. To skutkuje pomyłkami (np. paczka jest wysłana ze złym paragonem). Manualna fiskalizacja bywa też przyczyną opóźnień w aktualizacji stanów magazynowych (dotyczy niektórych rozwiązań informatycznych). Utrudnia to monitoring zapasów i bieżącej sprzedaży.
W tej sytuacji rozwiązaniem i narzędziem dla e-commerce znów może być eparagon.
Uruchomienie paragonów elektronicznych sprawia, że proces fiskalizacji nie musi już być zatrzymywany ani nie blokuje innych zdarzeń – może być inicjowany w każdej chwili, przez zintegrowany system (sprzedażowy, ERP, WMS etc.). Co ważne, informacja o zafiskalizowanych zamówieniach może być dostępna natychmiast, niezależnie od pracy magazynu czy okresu sprzedaży.
Optymalizacja kosztów e-commerce
Dzięki e-paragonom proces fiskalizacji staje się automatyczny. I jak na dobrą automatyzację przystało, obniża koszty, które są istotne z perspektywy logistyki e-commerce. Mowa przede wszystkim o:
- Mniejszych kosztach pracy
- Oszczędnościach operacyjnych: papieru (zakup rolek), energii, utrzymania sprzętu fiskalnego (serwis, amortyzacja, awarie)
- Niższych opłatach księgowych i administracyjnych
Warto dodać, że e-paragony upraszczają też procesy księgowe, m.in. ewidencję zwrotu towaru. Są też łatwiejsze i wygodniejsze w rozliczaniu w porównaniu np. do faktur imiennych (i KSeF). Opisywaliśmy to w artykule: paragony elektroniczne w biurze księgowym: dlaczego warto?
Fulfillment i dropshipping e-commerce: eparagon to rozwiązanie idealne?
Fulfillment czy dropshipping w e-commerce to modele biznesowe, w których mimo że kompletacją i wysyłką paczek zajmuje się magazyn, to na sprzedawcy ciąży obowiązek prawidłowego wystawienia dokumentu sprzedaży, np. paragonu.
Zarządzanie tym procesem to problematyczny dylemat dla sprzedawcy w modelach fulfilment i dropshipping. Można z jednej strony drukować paragony i wysyłać je do klientów fizycznie pocztą lub alternatywnie: wystawiać do paragonów faktury imienne, a same wydruki archiwizować. Obie opcje są dla sprzedawcy kosztowne: zarówno jeżeli chodzi o czas, jak i finanse.
Dlatego e-paragon w modelu dropshipping lub fulfill ment e-commerce jest idealnym rozwiązaniem – zwolni właściciela biznesu z konieczności ręcznej obsługi dokumentów sprzedaży. Paragon elektroniczny będzie automatycznie wystawiony na drukarce fiskalnej, zgodnie z danymi z systemu sprzedażowego. Kupujący otrzyma go mailowo w postaci unikatowego linka.
Efekt? Zwolniony czas i zasoby, które można wykorzystać w dalszej biznesowej ekspansji.
Podsumowując, wprowadzenie e-paragonów w miejsce drukowanych papierowych dowodów sprzedaży może przyczynić się do optymalizacji logistyki e-commerce. Paragon cyfrowy całkowicie automatyzuje fiskalizację, a to z kolei pozwala na zmniejszenie opóźnienia wysyłek i dostaw, ułatwia zarządzanie sklepem i magazynem e-commerce czy obniża koszty operacyjne i księgowe. Genialnie sprawdza się też w modelach fulfilment i dropshipping, rozwiązując problem na linii magazyn-sprzedawca dotyczący wystawienia i wydania paragonu nabywcy.
Nie wiesz, jak zacząć wystawiać e-paragony? Zajrzyj do naszego artykułu, omawiającego 3 warunki, aby wystawiać e-paragony.
Dziękujemy i do napisania!